Ankara’da 12 Eylül Utanç Müzesi

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından yıllar süren çabayla oluşturulan 12 Eylül Utanç Müzesi, bu yıl ‘İyi şeyler de oluyor hayatımızda’ temasıyla kapılarını açtı.

Hürriyet Ankara’nın haberine göre,Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki 12 Eylül Utanç Müzesi’nin açılışını, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Mehmet Özer yaptı.
12 Eylül’ün yalnızca askeri bir darbe değil toplumun çok kapsamlı olarak yeniden formatlanması olduğunu belirten Taşdelen, “Bugün ekonomik, siyasal, kültürel ve hukuki alanda mevcut olan her şeyin temeli, 12 Eylül döneminde atılmıştır” dedi. Federasyon Başkanı Mehmet Özer ise “Verilen mücadele ile 12 Eylül generallerin apoletlerinin söktürülmesinde mesafe aldık. Şimdi sıra 12 Eylül işkencecilerinden hesap sormaktadır. Bu davada mağdur değil tarafız” diye konuştu. Müzede; Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın ve darbe döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in yanı sıra idam ve işkence başta olmak üzere çeşitli şekillerde öldürülen çok sayıda gençlik önderinin eşyaları, fotoğrafları yer alıyor.Q

PAYLAŞ
Önceki HaberAtılım Fest CSO ile Başlıyor
Sonraki Haberİrem Derici ‘Kalbinin Tek Sahibi’ni Buldu
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.