Starbucks Reserve One Tower

Starbucks Reserve One Tower

Panora’nın hemen çaprazında yaklaşık 2 senedir inşaatı devam eden One Tower binasının Alışveriş Merkezi Aralık ayının sonunda Hande Yener’in de yer aldığı bir konserle Ankaralıların hizmetine girmişti. Her ne kadar özel konser de düzenlenerek açılmış olsa da One Tower AVM’nin ana binasındaki inşaatın devam etmesinin de etkisiyle sessiz sedasız hizmete girdiğini söyleyebiliriz. Starbucks Reserve One Tower ‘da AVM’nin ilk hizmete giren mekanlarından oldu.

Starbucks Reserve One Tower

One Tower AVM’de hemen girişte güzel bir konumda yer alan Starbucks Reserve hemen herkesin ilgisini çekiyor. Mekan genel anlamda klasik Starbucks dekorasyonuyla karşımıza çıksa da adındaki Reserve eki kendisini diğer Starbucks’lardan daha farklı kılıyor. Türkiye’de 4 şubesi bulunan Starbukcs Reserve One Tower şubesi ile birlikte sayıyı 5’e çıkarmış durumda.

Starbucks Reserve One Tower

3. Dalga Kahveye Starbucks Yorumu

Starbucks Reserve adından anlaşılabileceği gibi servislerinde özel ve sınırlık stok kahvelere yer veriyor. Bu Kahveler sadece Starbucks Reserve şubelerinde bulunuyor ve oldukça kısıtlı sayıdaki stoklardan dolayı bugün içeceğiniz bir kahveyi gelecek hafta stoklarda bulamayabiliyorsunuz. Son günlerde oldukça artan 3.Dalga Kahve mekanlarına Starbucks yorumu desek pek de yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Biz 4 seçenek içerisinde Costa Rica La Candelilla yı deneme şansı bulduk. Şunu hemen söyleyeyim küçük kupa bile gerçekten çok büyük seçiminizi ona göre yapmakta fayda var. Ayrıca 3 farklı demleme şekli bulunuyor. Sırasıyla demleme çeşitleri Clover, Pour Over ve Coffee Press ( Kahve Presi ). Biz biraz daha işi otomasyona dökmüş olan Clover yolu ile demletyik. Pour Over’da ise kendinizi barista’nın hünerleri ellerine bırakıyorsunuz.  Barista özel bir cam kahve kabı üzerine yerleştirilen huni içerisindeki kahveye yavaş yavaş sıcak su döküyor ve bu su da kahveyle birleşerek ve demlenerek cam kaba doğru akıyor ve kahveniz içemeye hazır duruma geliyor.

Starbucks Reserve One Tower

Barista

Bu arada Barista demişken bu terimi Kahvecilerin iyice artmasıyla daha çok duyacağız. Barista italyanca da Barmen/Barmaid anlamına geliyor. Sadece kahve ve sıcak içecekler değil aslında soğuk ve alkollü içecekler de servis edebiliyor. Ancak günümüzde daha çok kahve sektöründe kullanılıyor diyebiliriz.

Kahve Presi ise bildiğimiz klasik pres oluyor. Ancak özellikle her üç demleme şeklinde de kahvenin özel olarak tartılması ve özel olarak çekilmesi gerekiyor.

Gelelim kahvenin tadına, istediğimiz gibi hafif içimi ve aroması oldukça güzeldi.  Ancak şunu belirtmemde fayda var benim başımı baya bir döndürdü. 3.Dalga kahvelerdeki aroma ve asitidenin yüksekliği her bünyede farklı bir etki yaratabiliyor. Bunun için özellikle 3.dalga kahvelerde ilk kez denediğiniz bir aromayı yavaş yudumlamakta fayda var.

Starbucks Reserve One Tower

Genel anlamda Starbucks Reserve One Tower güzel bir mekan olmuş ve çevrenin en popüler mekanlarından biri olacağı aşikar. Hem arkadaşlarınızla hem ailenizle hem de kendi başınıza rahatlıkla gidebileceğiniz bir mekan, hem kapalı hemde ısıtmalı oldukça büyük bir bahçe bölümü de mevcut.

Reserve Kahveler ile ilgili daha fazla bilgiye de Starbucks’ın web sitesinden ulaşabilirsiniz www.starbucks.com.tr/coffee/reserve