Buralar beni kesmez diyenlere

Avustralyalı ve Amerikalı iki işadamının satışa sunduğu Dünya’nın uydusu Ay’daki arsaları alanların sayısı 2 milyona çıktı. “Lunar Reality” şirketi aracılığıyla yarından itibaren Avustralya’da da satışa sunulacak olan Ay’daki parsellerin fiyatları, yarım hektar için 34 ve 4 hektar için 174 euro.

Avustralyalı işadamı Paul Jackson, Ay’daki arsaları ülkesinde satma hakkını, bu uydu üzerindeki mülkiyet hakkını 23 yıl önce alan Amerikalı meslektaşı Dennis Hope’dan aldığını kaydetti. Hope, Ay arsalarını 1980 yılından bu yana 180 ülkeden 2 milyon kişiye sattı. Ay ve gezegenler üzerindeki mülkiyet hakkını, ABD hükümetine başvurarak üzerine kaydettirdiğini iddia eden Hope, 1967 yılında BM tarafından imzalanan uzay sözleşmesindeki bir boşluk sayesinde bu tür bir hak iddiasında bulunabildiğini öne sürüyor. BM’nin imzaladığı sözleşmede, devletlerin Ay’da toprak sahibi olamayacağı belirtilirken, özel kişiler konusunda herhangi bir ifade bulunmuyor..

PAYLAŞ
Önceki HaberAnkarasosyete’de yok yok
Sonraki HaberZam zam zam
AnkaraSosyete
AnkaraSosyete.com 2002 yılının Mart ayında yayın hayatına başladı. Internet yayıncılığının emekleme yıllarında hem internet reklamcılığına hem de Ankara gece hayatına damgasını vurdu. 2005 yılında Türkiye'nin 75. 2006 yılında 173. 2008 yılında ise 251. en çok ziyaret edilen sitesi oldu ( kaynak: alexa). 200 000 e yakın Ankaralı'yı fotoğraf karesine sığdıran AnkaraSosyete.com 12 yılda yüzlerce partiye ev sahipliği yaparken milyonlarca ziyaretçiyi de web sitesinde ağırladı. AnkaraSosyete.com ilk günkü heyecanı ile Ankaralılara hizmet vermeye devam etmektedir.