Ankara Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de 7 Yeni Oyunla Sezonu Açacak

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, yeni tiyatro sezonu ilk turunda 28 yeni oyun ile 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerle buluşacak.

Çağdaş tiyatronun kurucularından Henrik Ibsen’in ‘Hedda Gabler’inden, Türk edebiyatının usta kalemi Orhan Kemal’in ‘Murtazası’na, Türk tiyatrosunun öncülerinden Musahipzade Celal’in ‘Macun Hokkası’ndan ünlü Fransız oyun yazarı Moliere’in ‘Kibarlık Budalası’ ve ‘Gülünç Kibarları’na birçok eser Devlet Tiyatroları’nın bu sezon ilk turdaki yeni oyunları arasında yer alıyor.

Yeni sezonda, yerli ve yabancı 143 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon yaklaşık 100 yerli eseri tiyatroseverlerle buluşturacak.

Devlet Tiyatroları’nın ilk tur repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2014-2015 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.
‘Shakespeare Zorda’, ‘Hedda Gabler’, ‘Yeşilçam’, ‘Alacaklılar’, ‘İyiyim’, ‘Satıcının Ölümü’ ve ’Kuaförde Bir Gün’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.
‘Yeşilçam’ Küçük Tiyatro’da, ‘Alacaklılar’ Şinasi Sahnesi’nde, ‘Shakespeare Zorda’ Akü’nde, ‘İyiyim’ Stüdyo Sahne’de, ‘Kuaförde Bir Gün’ Altındağ Tiyatrosu’nda, ‘Hedda Gabler’ ve ‘Satıcının Ölümü’ ise Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan, duygu yoğunluğu oldukça yüksek, Artur Miller’in ‘Satıcının Ölümü’ isimli oyunu Devlet Tiyatroları’nın çok güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Yönetmen Zafer Kayaokay’ın sahneye taşıyacağı ‘Satıcının Ölümü’ prömiyerini 21 Ekim’de yapacak.
Yeni sezonda, yerli ve yabancı 143 oyun sahnelenecek, yaklaşık 100 yerli eser, tiyatroseverlerle buluşacak.

Hüseyin Alp Tahmaz’ın yazdığı ve prömiyerini 21 Ekim’de yapacak olan ‘İyiyim’ oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Tek kişilik bir performans ile seyirci karşısına çıkacak olan oyun, erkek egemen bir toplumda kadının maruz kaldığı psikolojik baskı ve tacizler sonucundaki bunalımını dramatik bir anlatımla sahneye taşıyacak.

Yeni sezonun en iddialı oyunlarından ‘Hedda Gabler’ ise asil, güzel ve ulaşılmaz bir kadının, bir tarafta babasının hayaleti, diğer tarafta toplumun yerleşik değerleri ve sıkışıp kaldığı evliliği arasında kendini var etme çabasını anlatacak. ‘Hedda Gabler’i Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve yönetmen Mustafa Kurt sahneye taşıyacak.

Ankara’da bu sezon ilk kez perde açacak oyunlardan Uğur Saatçi’nin yazdığı ’Yeşilçam’ ise son derece eğlenceli ve komik bir oyun. İstanbul’da, sinemada temizlik yaparken, bir aşk filmi çekmek üzere harekete geçen iki kafadarın hikayesini anlatan ‘Yeşilçam’ Barış Erdenk’in yönetmenliğinde seyirciyi gündelik yaşamından alarak geçmişe doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak.

İlham Yazar’ın yönettiği Chris Alexander ile Hille Darjes’den ‘Shakespeare Zorda’ ve Pervin Ünalp’in yazarak yönettiği ‘Kuaförde Bir Gün’ ise Ankara’nın yeni sezondaki diğer iddialı oyunlarından.

Hedda Gabler, Yeşilçam ve Kuaförde Bir Gün prömiyerini 7 Ekim’de yaparken, Shakespeare Zorda oyununun prömiyer tarihi ise 10 Ekim.

PAYLAŞ
Önceki HaberGri Mevsimi
Sonraki HaberBaşkent’te Off Road Şov
Kıymet Ruşitler
Çankaya Üniversitesi İşletme (Burslu) bölümünden 2008 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 6 ay Universita Degli Del Molise (Campobasso, İtalya)'de eğitim aldı. 2008 yılından itibaren Ansolon Medya'nın çeşitli birimlerinde görev aldı. 2014 yılının ikicni yarısından itibaren AnkaraSosyete.com un da içinde bulunduğu Ansolon Medya yayınlarının Editörlüğünü yapmaktadır. Kıymet Ruşitler evli ve bir çocuk annesidir.